Introdui detaliosa en elefen

Elefen (o “Lingua Franca Nova”, cortida a “lfn”) es un lingua aidante internasional creada par Dr. C. George Boeree e perfetida par multe suportores de la lingua. La vocabulo de elefen es fundida en franses, italian, portuges, espaniol, e catalan. La gramatica es multe reduida e simil a la creoles romanica. La lingua es fonetical speleda, con 22 leteras de la alfabeta latina.

La prinsipes gidante:

Istoria e comunia

Boeree ia comensa labora a elefen en 1965, con la gol de crea un lingua simple. El ia es inspirada par leje sur Lingua Franca, un pijin usada en la mar Mediteranean en sentenios pasada.

Spele e pronunsia

Vocales en elefen (a, e, i, o, e u) es pronunsiada como en espaniol. Car elefen ave sola sinco vocales, varias de pronunsia no causa problemes. En la Alfabeta Fonetical Internasional:

frontal dorsal
cluida i u
media e o
abrida a

La diftongos es ai [ai], au [au], eu [eu], e oi [oi].

La plu de la consonantes es pronunsiada como en engles, franses, deutx, espaniol, etc, con alga esetas:

En AFI:

bilabial labio-
dental
dental/
alveolal
pos-
alveolal
palatal velal glotal
esplodente p b t d k g
fricante f v s z ʃ ʒ h
nasal m n ŋ ¹
vibrante r
prosiminte w ² l j ³
  1. La pronunsia [ŋ] es usada per la letera n ante c o g, e ance per -ng a la fini de un parola.
  2. La letera u es pronunsiada como [w] entre du vocales o ante un vocal a la comensa de un parola. cu e gu ante un vocal ave la pronunsias [kw] e [gw].
  3. La letera i es pronunsiada como [j] entre du vocales o ante un vocal a la comensa de un parola. li e ni entre du vocales pote es pronunsiada como [lj] e [nj] si on desira.

On pote usa la leteras k, q, w, e y per nomes propre de otra linguas. Los ave la pronunsias [k], [k], [u] o [w], e [i] o [j], en esta ordina. On no ave leteras con sinietas.

La pronunsia de elefen es flexable, si on trova ce un parte de lo es difisil. Per esemplo, on pote pronunsia e como [ei] o [ɛ], e o como [ou] o [ɔ], si on nesesa; on pote omete h si lo es difisil; on pote pronunsia j e x como [dʒ] e [tʃ]; on pote pronunsia scrive como “escrive” e strada como “estrada”; e on pote cade la consonante prima en parolas como psicolojia o pterodatilo.

An si la asentua de silabas no ave un rol multe importante en elefen, alga normas esiste:

En la plu de casos, la asentua es a la vocal ante la consonante final:

Si on no ave un vocal ante la consonante final, la asentua es a la vocal prima:

En parolas cual fini con vocales duple (esetante ia, ie, io, ua, ue, e uo), la asentua es a la prima de la du vocales:

Entre du otra vocales, i e u es vera consonantes, e la asentua es locada con esta en mente:

La plural con -s o -es no altera la asentua orijinal de la parola:

A su es la alfabeta elefen con la nomes de se leteras. Si on prefere, on pote usa la alfabeta cirilica:

a b c d e f g h i j l m n o p r s t u v x z
а б к д е ф г х и ж л м н о п р с т у в ш з
a be ce de e ef ge hax i je el em en o pe er es te u ve ex ze

Gramatica

Vista jeneral

Elefen segue la ordina de parolas “svo” (sujeto-verbo-ojeto). Parolas, formulas, e proposas alterante segue jeneral lo cual los altera.

Nomes es usual presededa par articles (la, un) o otra determinantes. Esetante la plural (-s o -es), nomes no varia. La rol de un nom en un frase es determinada par la ordina de parolas e par preposadas.

La pronomes personal es nonvariante: me, tu, el; nos, vos, los. La pronomes refletante es la mesma, estra la person tre (singular e plural), cual usa se. La determinantes de posese es mea, tua, sua, nosa, e vosa.

Verbos no varia. La tempo e la moda es indicada par paroletas presedente: ia per la pasada, va per la futur, e ta (elejable) per la moda ipotesal. La partisipio ativa fini con -nte e la partisipio pasiva fini con -da. On pote usa estas con es per crea la aspeta continuante e la vose pasiva, en esta ordina. La infinitiva ave la mesma forma como la verbo simple.

Ajetivos no varia, e averbos no es distinguida de ajetivos. Espresas de compara es formida con plu o min, e espresas superlativa es formida con la plu o la min.

Ordina de parolas

Frases en elefen ave un ordina restrinjeda de parolas. La ordina jeneral es:

formula nomin de sujeto – formula verbin – (formula nomin de ojeto)

Un formula nomin ave esta ordina:

(determinantes) – nom – (ajetivos)

Un formula verbin ave esta ordina:

(preverbos) – verbo – (verbo) – (averbos)

Un formula de preposada segue jeneral la parolas cual el altera, e ave esta ordina:

preposada – formula nomin

Nomes

La roles de nomes en un frase es indicada par preposadas e la ordina de parolas. On no ave casos gramatical.

La plural de nomes es creada par ajunta -s a nomes cual fini con vocales, o -es a nomes cual fini con consonantes. Esta no cambia la asentua:

La seso de nomes no es normal indicada. Si nesesada, nomes pote es segueda par mas o fema:

Un cuantia peti de roles tradisional ave un forma fema en -esa. Per esemplo:

Un cuantia peti de parolas per membros de un familia ave un forma mas en -o e un forma fema en -a:

E un cuantia multe peti ave du formas diferente:

La aposa de un nom con un otra es, per la plu, limitada a nomes e titulos:

Determinantes

Determinantes en elefen presede la nom cual los altera. On ave du articles: la e un. On no ave un forma nondefinida per nomes plural o noncontable, ma on pote usa alga si desirada:

Elefen ave du “predeterminantes”, cual presede tota otras:

Lo ave du determinantes de mostra:

Lo ave du determinantes de demanda:

E lo ave sinco determinantes de eleje o esclui:

Elefen ave sinco determinantes de posese. Sua es usada per person tre, singular e plural:

singular plural
person 1 mea nosa
person 2 tua vosa
person 3 sua

Elefen ave esta paroletas de cuantia:

On usa ance numeros per indica cuantias:

E on ave cuatro paroletas de similia e difere:

La determinantes ave un ordina cuando on usa plu ca un de los:

Per esemplo:

Final, on pote pone la ajetivos bon e mal ante la nom, ma pos tota determinantes.

Pronomes

Pronomes en elefen no varia:

singular plural
person 1 me nos
person 2 tu vos
person 3 el, lo los

El refere a persones e animales major. On pote estende metafor se usa a otra animales, robotes, tempestas, la luna, etc. Lo refere a cosas, animales peti, plantas, ideas, etc. Los es usada per la plural de ambos.

Elefen no ave distinguis de seso per el. Si nesesada, on pote usa parolas como la fem, la om, la xica, la xico, la fema, la mas, etc. En la mesma modo, on pote clari cual person on intende con parolas como la vea, la joven, la grande, la peti, etc, o par usa se propre nomes.

Elefen no ave un contrasta entre formas cortes e noncortes de la person du: tu es sempre usada per la singular, vos es sempre usada per la plural.

Elefen ave un pronom nondefinida per persones, on, cual es usada como man en deutx o on en franses:

La pronomes refletante es la mesma como la pronomes personal, estra ce se es usada per tota persones tre.